Udělejte dojem se zušlechťováním papíru

Papír můžeme skládat, trhat, muchlat anebo... zušlechťovat. Důvody jsou různé, můžeme chtít papír nějakým způsobem zkrášlit či ho ochránit před poškozením. Mezi formy zušlechťování patří horká fóliová ražba, efektové lakování (parciální a UV tiskový lak), tvarový výsek, laminace, slepotisk a gravírování. Každému papíru sluší jiná povrchová úprava.

Horkou fóliovou ražbu lze využít na široké spektrum papírů. Hlavní roli zde hraje štoček, teplo a tlak. Pomocí výše zmíněných se fólie přenese na papír. Plochá ražba přenese fólii v ploše, lze tak vyrobit detailní umělecké dílo. Reliéfní ražba (slepotisk) přenese fólii v reliéfu, který vyzdvihne výšku ražení. Tato ražba krásně vynikne například na přírodním barevném papíru jako jsou papíry ze škály PERGRAPHICA® Colours. Plochá strukturovaná ražba přenese fólii v ploše s jemnou a různorodou sktrukturou.

Pod efektovým lakováním najdeme různé druhy technologií: tiskové (ofsetové), disperzní a UV lakování. Opět si můžeme vybrat z matné a lesklé varianty. Ofsetový lak jen lehce chrání papír před umazáním. Od ofsetového lakování se pomalu upouští z cenových důvodů. Disperzní lakování má za úkol chránit barvy na tiskoviny před rozmazáním, je zároveň mechanicky odolnější než tiskový lak. Obsahuje více než 55% vody a pro svou zdravotní nezávadnost najde nejlepší využití v oblasti potravinářských obalů.

UV lak je v současné době velmi oblíbený způsob zušlechťování papíru. Je to dáno mimo jiné jeho vysokým leskem, ekologičností, mechanickou odolností a odolností vůči chemickým látkám. Lakování je možné dvojí dle použité rozličné technologie, a to lakování ofsetem a lakování sítotiskem.

S plošným UV lakem dosáhnete maximálního lesku u módních časopisů, tiskovin na podporu prodeje a dalších. Parciální UV lakování je hojně využíváno například na zvýraznění grafických prvků, jako jsou loga, titulky a podobně. Reliéfním lakem dosáhnete díky vysoké vrstvě laku plastického 3D efektu.

Laminováním získává povrch odolnost proti vlhkosti a je vysoce odolný vůči mechanickému i chemickému poškození. Během tohoto procesu se materiál pokrývá polypropylenovou nebo polyesterovou fólií. Lamino si můžeme vybrat matné, lesklé nebo soft touch. Lesklé lamino je klasika, spočívá v nanesení vrstvy lesklé fólie na povrch tiskovin. Zvyšuje se tím odolnost vůči mechanickému i chemickému namáhání. Matné lamino, kromě vyšší odolnosti, umožní posunout úroveň designu papíru do vyšších sfér. Lamino Soft Touch je na pohled i na dotek sametově příjemná fólie, kterou se pokryje povrchová papíru. Této metodě musíme přiznat větší ekonomickou náročnost, kterou vyváží zvýšená estetická hodnota tiskoviny pro čtenáře. Je výbornou volbou pro katalogy, exkluzivní časopisy, luxusní brožury a obaly. 

Lamino nepoškrábatelné je vysoce odolný druh lamina. Je potřeba počítat s tím, že je opět malinko nákladnější. Za to je velice odolné a dodá papíru větší pevnost. Skvěle funguje u tiskovin, jejichž obálka je barevně řešena na plně tmavé ploše či u materiálů, které se často používají. Lamino strukturované můžeme na první pohled zaměnit s lakem s efektem pomerančové kůry. Rozdíl je v tom, že neodráží světlo a je mnohem odolnější. Pokud hledáte efektní povrchovou úpravu papíru na obálku časopisu, knihy, katalogu ale i vizitky, vyberete si tento druh lamina.

Tvarový výsek je tradiční metoda finálního zpracování papíru, která se výborně hodí k úpravě tiskovin s nepravidelným tvarem. Své využití nachází při výrobě kreativních obalů, jako jsou krabice na víno či menší krabičky na drobné předměty, dále na skládačky, visačky a v neposlední řadě ji využijete při tvorbě kreativních tiskovin.

Jak je vidno, možností zušlechtění papíru je spousta a stačí si jen vybrat. Určitě jsme zde neobsáhli veškeré možné formy a postupy.